Cart 0

The Lovely Laurel River Lake Paddle Blast

Location: Laurel County, KY

Host: The Explore Kentucky Initiative

Waterway: Laurel River Lake

Top 10 Overall Finishers

( 4 Mile Course)

  1. Erik Snider (HPK) TIME:57:20

  2. Ryan Speaker (kayak) TIME: 59:55

  3. Mark Snider(kayak) TIME: 

  4. Elaine Harold (Hpk) TIME: 1:01:47

  5. BRIAN & ETHAN KOPKE TIME: 1:04:15

  6. Andrew gooding (kayak) TIME: 1:04:18

  7. mIKE ALAN (Kayak) TIME: 1:11:40

  8. Laura Mirabile  TIME: 1:12:30

  9. PAUL ROSE (Kayak) TIME: 1:14:04

  10. APRIL HAIGHT (SUP 14') TIME:1:14:04

Top 10 Overall Finishers

( 12 Mile Course)

  1. Scott Cummings (HPK) TIME: 1:45:10

  2. Ted Burnell (HPK) TIME: 1:46:30

  3. David long (HPK) TIME: 1:49:10

  4. Lee Droppelman (HPK) TIME: 1:52:22

  5. Randy Ray (C2) TIME: 1:52:50

  6. Kimberly Schulte (HPK) TIME: 1:57:00

  7. Jim Brunton (HPK) TIME: 1:57:01

  8. Pat dour (HPK) TIME: 2:04:10

  9. George Hall (Kayak) TIME: 2:07:40

  10. Mary Flynn (HPK) TIME: 2:11:59

Sponsors

 

4th Annual Taylorsville Lake Paddle Battle

Location: Taylorsville State Park, KY

Host: Taylorsville Spencer County Tourism

Waterway: Taylorsville Lake

Top 10 Overall Finishers

( 10 Mile Course)

  1. William Cummins ( HPk) Time: 1:23:40

  2.  David Long (Men's Hpk) Time: 1:27:02

  3. Tim Schramm(Men's HPk)Time: 1:30:05

  4. Lee Droppelman (Men's HPk): Time: 1:30:30

  5. Randy Ray (Men's HPK) Time:1:30:43

  6. John McCue (Men's HPK)Time: 1:32:57

  7. Jim Brunton (Men's HPK) Time: 1:32:57

  8. Chris Chandler (Men's HPK) Time: 1:35:36

  9. Kimberly Schulte (Women's HPK) Time: 1:36:08

  10. JD Steenbergen (Men's HPK) Time: 1:38:32

Top 10 Overall Finishers

(6 Mile Course)

  1.  Erik Snider (Men's HPK) Time: 57:46

  2. Bob Cummins (Men's HPK) Time: 58:43

  3. Mark Snider (Men's HPK) Time: 59:30

  4. Elaine Harold (Men's HPK) Time: 1:01:43

  5.  Ted Nelson (Men's SUP 14) Time: 1:04:15

  6. Brian & Ethan Kopke (C2) Time: 1:05:05

  7. Andrew Gooding (Men's Kayak) Time: 1:05:37

  8. Joe Stibler (Men's Kayak) Time: 1:06:22

  9. Mike Alan (Men's Kayak) Time: 1:11:46

  10.  Gerry James (Men's HPK) Time: 1:12:46

 

Sponsors

The Great Ohio River Odyssey  2017

Location: Oldham County &  Louisville, KY

Host: The Explore Kentucky Initiative

Waterway: Ohio River

Top 10 Overall Finishers

( 22 Mile Course)

  1. William Cummins (HPK) Time: 3:00:28

  2. Terry SMith (HPK) Time: 3:04:01

  3. Lee Droppelman (HPK Time: 3:16:03

  4. Bernadette & David Leach (OC-2) Time: 3:21:16

  5. Chris Chandler (HPK) Time: 3:33:49

  6. Randy Ray (HPK) TIME: 3:37:27

  7. Tim Schramm (HPK) Time: 3:41:50

  8. David Dockstader (Kayak) Time: 4:15:00

  9. Aaron Denney (Kayak) Time: 4:15:02

  10. Adrian Angell  (SUP 14') Time: 4:18:05

Top 10 Overall Finishers

(7 Mile Course)

  1. ELaine Harold (HPK) Time: 1:04:21

  2. Rafael REyes(HPK) Time: 1:05:01

  3. Erik Snider(HPK) Time: 1:06:07

  4. Jaime Bays & Ron Hatch (C-2)Time: 1:10:30

  5. Mark SNider (HPK) Time: 1:11:22

  6. George Hall (Kayak) Time: 1:12:10

  7. Hollie Hall(HPK) Time: 1:13:42

  8. Andrew Gooding (KAYak) time: 1:15:12

  9. Joe Danaher(KAYak) Time: 1:15:18

  10. Laura Mirabile (HPK) time: 1:15:54

 

Sponsors

2nd Annual Big South Fork River Dash

Location: Stearns, KY

Host: The Explore Kentucky Initiative

Waterway: Big South Fork of Cumberland River

Photos By Greg Davis & Reed Mattison, EKI Intern

Top 10 Overall Finishers

( 14 Mile Course)

  1. CHris Hipgrave (HPK) Time: 1:51:23

  2. Scott Cummins (HPK) Time: 2:03:34

  3. Lee Droppelman (HPK) Time: 2:04:01

  4. ryan landis (hpk) Time: 2:09:25

  5. Ralph Dismukes  (HPK) TIME: 2:13:40

  6. Jim Brunton (HPK) Time: 2:19:17

  7. Sam Whisman (HPK) Time: 2:24:02

  8. Wendell Martin (Oc-1) Time: 2:28:00

  9. Kimberly Schulte (HPK) Time: 2:29:42

  10. Randy Ray (HPK) Time: 2:29:47

Top 10 Overall Finishers

(8 Mile Course)

  1. Michael Shubert (HPK) Time: 1:20:00

  2. Joe Stibler (HPK) Time: 1:21:25

  3. Mike Caudill (HPK) Time:1:22:57

  4. Rafael Reyes (HPK)Time: 1:27:35

  5. Elaine Harold(HPK) Time: 1:27:48

  6. Mark Snider (HPK) Time: 1:33:11

  7. Bob Cummins (HPK) Time: 1:40:04

  8. Kenton Doyle (KAYak) time: 1:43:21

  9. Trish Hipgrave (KAYak) Time: 1:43:34

  10. Cole Burch (HPK) time: 1:44:51

 

Sponsors

 

Inaugural Western Kentucky Battle for the Paddle at 2nd Annual Little Rascals River Run

Location: Henderson, KY

Host: Henderson Depot Community room

Waterway: Ohio River

Top 10 Overall Finishers

( 4 Mile Course)

  1. ELaine Harold (HPK) TIME: 33:25

  2. Ryan Speaker (kayak) TIME: 35:43

  3. Joe Stibler (kayak) TIME: 38:29

  4. Andrew Gooding (kayak) TIME: 38:38

  5. Gerry Seavo James (HPK) TIME: 44:50

  6. Chip Crafton (Kayak) TIME: 48:12

  7. Katie Doran (kayak) TIME: 55:23

  8. Tim Shultzabarger (Kayak) TIME: 56:35

  9. Eric Doran (SUP 14') TIME: 58:41

  10. Cheryl Gault (kayak) TIME: 1:42:15

Top 10 Overall Finishers

( 12 Mile Course)

  1. Scott Cummings (HPK) TIME: 1:36:35

  2. Tim Schramm (HPK) TIME: 1:40:00

  3. Lee Droppleman (HPK) TIME: 1:45:31

  4. Kimberly Schulte (HPK) TIME: 1:48:11

  5. Brian & Ethan Kopke (C2) TIME: 1:55:56

  6. George Hall (Kayak) TIME: 2:00:00

  7. Fred Tuttle (C1) TIME: 2:01:00

  8. Aaron Denney (Kayak) TIME: 2:02:00

  9. Kathy Jones (HPK) TIME: 2:03:00

  10. William Jackson (HPK) TIME: 2:11:00

Sponsors

Bluegrass River Run 2017

Location: Madison & Fayette Counties, KY

Host: The Explore Kentucky Initiative

Waterway: Kentucky River

Top 10 Overall Finishers

( 6 Mile Course)

  1. Thomas Samples (HPK) TIME: 50:30

  2. Lee Droppleman (Hpk) TIME: 50:58

  3. kevin slack (hpk) TIME: 52:29

  4. erik snider (hpk) TIME: 53:49

  5. Ulrike Sherer (HPK) TIME: 55:07

  6. Bob Cummings (Hpk) TIME: 56:14

  7. mark snider (Hpk) TIME: 58:11

  8. mark herman (sup 14') TIME: 58:47

  9. Peter quigley (SUP 14') TIME: 1:00:54

  10. Elaine harold (kayak) TIME: 01:02:40

Top 10 Overall Finishers

( 19 Mile Course)

  1. Scott Cummings (HPK) TIME: 2:30:56

  2. Jeff Schnelle (HPK) TIME: 2:31:03

  3. Debbie Brax & Dan Mecklenburg (C2) TIME: 2:38:06

  4. Tim Schramm (HPK) TIME: 2:42:14

  5. david Long (Hpk) TIME: 2:56:26

  6. Jerry Gillissen (HPK) TIME: 2:56:36

  7. Jim Brunton (Hpk) TIME: 2:56:51

  8. Pat Dour (HPK) TIME: 3:00:33

  9. Randy Ray (kayak) TIME: 3:11:41

  10. Kimberly Schulte (kayak) TIME: 3:13:20

Sponsors